Atomyk Zone Forum
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Imagine in interiorul altei imagini.

In jos 
AutorMesaj
Admin
Admin
Admin


Numarul mesajelor : 101
Data de inscriere : 27/04/2009

Imagine in interiorul altei imagini. Empty
MesajSubiect: Imagine in interiorul altei imagini.   Imagine in interiorul altei imagini. Icon_minitimeMar Apr 28, 2009 10:40 pm

In acest tutorial vom invata cum sa o imagine in interiorul altei imagini. Eu am ales sa pun o imagine pe ecranul unei plasme.

1) Pentru inceput avem nevoie de o imagine cu o plasma. Eu am folosit-o pe cea de mai jos.

2) Acum avem nevoie de o imagine pe care sa o punem pe ecranul plasmei.



3) Folosind Polygonal Lasso Tool selecteaza ecranul televizorului. Trebuie doar sa faci click pe fiecare din cele 4 colturi.



4) Pentru a termina de selectat ecranul apasa click din nou in acelasi loc de unde ai inceput.



5) Deschide imaginea pe care vrei sa o pui pe ecran. Apasa Ctrl+A pentru a o selecta in intregime, apoi Ctrl+C pentru a o copia.



6) Mergi din nou la imaginea plasmei, apoi din meniul Edit selecteaza Paste Intro (Shift+Ctrl+V).
In acest moment se vor intampla 3 lucruri: Photoshop-ul va adauga un
layer nou deasupra layerului Background, va pune imaginea in noul layer
si va creea o masca ce va ascunde toate partile imaginii ce depasesc
selectia care ai facut-o.


7) Mergi la Edit > Free Transform (Ctrl+T) pentru a redimensiona imaginea. Incearca sa aduci cat mai mult imaginea la dimensiunile ecranului. Tine apasat Shift si Alt,
apoi muta unul din colturile imaginii (Shift pentru a mentine
proportiile imaginii si Alt pentru a redimensiona imaginea din centru).

Cool Mergi la Edit > Transform > Distort,
apoi muta fiecare colt al imaginii astfel incat sa coincida cu fiecare
colt al plasmei, ca in imaginea de mai jos. Apasa Enter cand esti
multumit cu rezultatul obtinut.

9) Pentru ca intreaga
imagine sa para mai realista vom aplica stilul Inner Shadow layerului
ce contine imaginea de pe televizor. Asadar, apasa click dreapta pe
layer, selecteaza Blending Options si pune urmatoarele setari pentru Inner Shadow.



10) Mergi apoi la Filter > Sharpen > Shapen pentru a da un efect mai realist imaginii.


[img][/img]
Sus In jos
https://atomykzone.all-up.com
 
Imagine in interiorul altei imagini.
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Atomyk Zone Forum :: :::TUTORIALE::: :: :::PhotoShop:::-
Mergi direct la: